Лепті сөйлем
[ Скачать с сервера (60.5 Kb) ]20.12.2021, 08:42

Қазақ тілі

Ұзақ мерзімді жоспар

 

Мектеп: «Тайпақ мектеп-гимназиясы» КММ

Күні: 03.12.2021ж Мұғалімнің аты-жөні :  Кереева Асель Камеловна

Сынып: 2

Сабақ 52

Қатысқандар: 8

Қатыспағандар саны: -

Сабақтың  тақырыбы

Лепті сөйлем

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

2.1.2.1 - мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау

2.2.1.1* - сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау 2.3.7.1 - сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою

Сабақтыңмақсаттары

сөйлем, сөйлемніңайтылумақсатына    қарайбөлінутүрлерітуралытоптастырылғанұғымқалыптастыруғамүмкіндікжасау;

Жетістіккритерийлері

лептісөйлемніңмағынасынтүсіндеді,
Лептісөйлемдітиістідауысырғағыменоқуғажаттығады
лептісөйлемніңқандаймағынабілдіріптұрғанынанықта
йды.

Жазба жұмысына белсенді қатысады және сұраққа жауап беруде белсенді болады.Сөйлемдерді қажетті тыныс белгілерін қойып көшіріп жазады.

Сөздікқор

жомарт

Құндылықтардыдарыту

Оқушының бойында өзара түсіністік, қалыптастыру арқылы бәсекеге қаблетті ету.

Пәнаралықбайланыстар

Белсендітақтадансуреттіқарауарқылы АКТ пәніменбайланыс, музыка желісіменсергітусәтінорындауарқылы музыка пәніменбайланыс.

Алдыңғымеңгерілгенбілім

«Лептісөйлем» тақырыбыбойыншажұмысорындалған.Суретке қарап көріністі әңгімелей алады.

АКТ қолданудағдылары

Сабақбарысындатаныстырылымкөрсеткендеқолданылады

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтажоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

   1 – 8 минут

1. Ұйымдастыру. Психологиялықдайындық.

Қайырлы күн, ұстазым!
Қайырлы күн, достарым!
Бір-бірімізге қарайық!
Жылулық сыйлайық!

Оқушылардың қызығушылығын ояту.

 Сабақтың   тақырыбын  ашу

«Картошка фри» әдісі арқылы үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға жауап береді.

-Балалар сендер картошка фри қазақша қуырылған картоп ұнатасыңдар ма?

-Келіңдер, ендеше үйге берілген тапсырма бойынша сұраққа жауап беріп көрейік?

«Фри» тапсырмаларын алып сұрақтарға жауап алу.

- Сөйлем дегеніміз не?

- Сөйлемнің неше түрі бар?

- Сұраулысөйлемдегеніміз не?

- Хабарлысөйлемдегеніміз не?

 - Лептісөйлемдегеніміз не?

- Құрап келген сөйлеміңді оқы

- Сөйлемнен соң қандай тыныс белгілері қойылады?

 

Интерактивті тақтадан сурет көрсетіледі. 

 

 

Сабақортасы

  9 – 15 минут

Лептісөйлем

Сабақмақсатыментаныстыру.

Лептілөйлемдегенімізадамныңкөңіл-күйінбілдіреді, оларүнемікөтеріңкідауыспенайтылады. Лептісөйлемненсоңлепбелгісіқойылады.

Оқулықпенжұмыс.

6-жаттығуӨлеңді мәнерлеп оқы.

Тапсырма:

▲ Өлеңдегі  қарамен жазылғандар қандай сөйлемдер? /Сұраулы сөйлемдер/

▲Өлеңдегі сұрақтың жауабын мына бейнежазбадан көре аласыңдар

Әдемі гүлдер, жүзімнің тәттісі-ай сөздерін қатыстырып, лепті сөйлемдер құра.

/ Қараңдаршы, қандай әдемі гүлдер!

Мына жүзімнің тәттісін ай!/

Дескриптор:

-Өлеңдегі  қарамен жазылған сөйлемдерді ажырата алады;

-Лепті сөйлемдер құрастыра алады.

(Ө) Дәптерменжұмыс.

7- жаттығу. Сөйлемдерді көркемдеп жаз. Сөйлемдерді дәптерлеріне жазады.

Дескриптор:  Жазған сөйлемдерін қандай сөйлем екенін айтады.

(Ұ) Сергітусәті. Музыка ырғағыменсергітусәтіорындалады.

 

8-жаттығу Сурет бойынша мәтін құрап көріңдер.

-Суретке қарап не айтуға болады?

-Сурет сенің көңіл күйіңе әсер етті ме?

-Құраған мәтініңде лепті сөйлемдер болатын болсын.

 

Қалыптастырушы бағалау.

Дескриптор: Сурет бойынша сөйлемдермен мәтін құрастырады.

Жекежұмыс. «Пицца» әдісі

Оқушылар бір- бірден шығып, пиццаның артындағы тапсырманы орындайды.

  • Апам дүкенге барды
  • Бүгін кешке кино болады
  • Сен нешінші сыныпта оқисың
  • Қандай керемет гүлдер
  • Ауа райы тамаша
  • Алақай, атам келді
  • Доптың түсі қандай
  • Айдос келді ме

10-жаттығу Мұзафар Әлімбаевтың  «Не жомарт, кім жомарт?» өлеңін тыныс белгісінің тиістісін қойып мәнерлеп оқу.

«Жомарт» сөзін түсіндіру

Жомарт – мейірімді, кеңпейіл, қолы ашық дегенді білдіреді

 

Жұптық жұмыс. «Тарсия» әдісі пазлдары

Берілген пазлдарды құрастырады

Қалыптастырушы бағалау.

Дескриптор: - Сөйлемнің жартысын тауып сәйкестендіреді;

«Мен бастайын, сен жалғастыр» ойыны

Сөйлем аяқталған...

Сөйлем сөзден...

Хабарлы сөйлемнен кейін...

Сұраулы сөйлемнен кейін...

Лепті сөйлемнен кейін...

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дәптермен жұмыс

 

Сергіту сәті Бақа, бақа балпақ.

https://www.youtube.com/watch?v=deHGOsnCwDA

Музыка ырғағыменорындалатынсергітусәті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

Керібайланыс

«Блоб»ағашы.

ҚБ: «Сиқырлы асықтар» әдісіСұраққа жауап берген оқушылар әр жауапқа бір асықтан алады. «Тамаша, жақсы, талпын» деген сөздер арқылы топаралық бағалау жүргізіледі.

 

Дифференциация – оқушыларғакөбірекқолдаукөрсетудіқалайжоспарлайсыз?Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайтапсырмаларқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінтексеружоспарыңыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасы-

ныңсақталуы
 

Қабілетіжоғарыоқушыларберілген тапсырманы бірден орындай алады.

топтықтапсырмадажауаптарынбақылауарқылыоқушылардыңсабаққақандайдәрежедеқатысқанынбағалау, тақырыпқасайқажетсөздердітаңдайалу, қажеттісөздердідұрысқолданабілуі.

 

Оқушылар-мен сергітусәтінөткізгенде денсаулығынқадағалауғажәнесабақбарысындақауіпсіздіктехникасынсақтауларынескертіпотыру.

Категория: Қазақ тілі | Добавил: taipakokushy
Просмотров: 156 | Загрузок: 5 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]